• Historia przedszkola

• 1 wrzesień 1980 r. to dzień gwaru hałasu w wielu przedszkolnych placówkach.Nasze przedszkole pomimo wcześniejszych planów nie było jeszcze gotowe do przyjęcia dzieci w swoje progi. Zatrudnieni nauczyciele i personel obsługowy z dyrektor Panią Ewą Najwer na czele, wytrwale pracowali aby od 1 października 1980 r. otworzyć 4 oddziały dla 120 dzieci. Spiętrzenie prac było ogromne i dzięki temu placówka ruszyła pełną parą.

1 październik 1980 r. to oficjalny dzień otwarcia Państwowego Przedszkola nr 11 w Świnoujściu przy ulicy Gdyńskiej 27B.  Uczęszczającymi dziećmi do przedszkola opiekowało się 8 wykwalifikowanych nauczycielek, bardzo dobrze przygotowanych do zawodu, stanowisko wicedyrektora pełniła Pani Anna Pawlik, posiłki przygotowywało 5 wspaniałych Pań kucharek a podawały je 4 miłe i sympatyczne Panie stanowiące personel obsługowy.

Lata osiemdziesiąte to lata, gdzie przyrost naturalny w naszym kraju ciągle wzrastał, w związku z tym rosło zapotrzebowanie na większą ilość oddziałów przedszkolnych. Nasza placówka stanęła na wysokości zadania. 1 stycznia 1981 r. w bloku mieszkalnym przy ulicy Gdyńskiej 23A otworzono dodatkowy oddział dla dzieci 3 letnich, powstała filia przedszkola. Wzrost liczebności dzieci w wieku przedszkolnym w kolejnych latach spowodował konieczność uruchomienia dodatkowego oddziału. Rolę VI oddziału w naszej placówce pełniła przekształcona i przygotowana do przyjęcia dzieci sala gimnastyczna. Jednocześnie następował wzrost zatrudnienia personelu. Funkcję wicedyrektora w placówce pełniła Pani Krystyna Skulich, sprawując nadzór nad personelem i pieczę nad dziećmi wraz z dyrektorem przedszkola Panią Ewą Najwer.

Wrzesień rok 1986 z placówki odchodzi dyrektor Pani Ewa Najwer, zajmuje równie zaszczytne stanowisko wizytatora.  Stanowisko dyrektora przedszkola obejmuje Pani Elżbieta Siatrak, natomiast stanowisko wicedyrektora Pani Bożena Śmigielska, powierzoną funkcję pełni do sierpnia 1991r. Funkcjonowanie placówki dotyka reorganizacja związana z niżem demograficznym, zostaje rozwiązany VI oddział a z czasem filia przedszkola.

Rok szkolny 1989/1990 w placówce to powrót do 4 oddziałów, dla dzieci 3, 4, 5, i 6 letnich.

Przeprowadzane zmiany w państwie przyczyniają się do przejęcia placówek przedszkolnych przez miasto, dlatego też

1 lutego 1995 r. nazwa Państwowe Przedszkole nr 11 w Świnoujściu zostaje przekształcona naPrzedszkole Miejskie nr 11 w Świnoujściu.

Wrzesień 2000 r. stanowisko dyrektora placówki przestaje pełnić Pani Elżbieta Siatrak przechodzi na zasłużoną emeryturę. Na stanowisko dyrektora placówki zostaje ogłoszony konkurs. Dyrektorem przedszkola zostaje Pani Bożena Śmigielska, pełniąca od 1991 r. społecznie funkcję zastępcy dyrektora, obowiązki społecznego zastępcy dyrektora przejmuje Pani Zofia Pieleszko.

Sierpień 2003 r. dyrektor zostaje odwołana w związku ze zmianami w prawie oświatowym. Komisja Konkursowa wyłania na stanowisko dyrektora przedszkola Panią Krystynę Skulich.

Przedszkole Miejskie nr 11 w październiku 2005 r. doczekało się pięknego jubileuszu 25- leciaistnienia. Przez 25 lat w przedszkolu wychowało się i uczyło setki dzieci. Pierwsi wychowankowie chętnie przyprowadzają do naszego przedszkola swoje pociechy miło wspominając pobyt w przedszkolu, dzieciństwo tu spędzone oraz swoje panie.

Wrażenia z otwarcia placówki, z łezką w oku wspomina 5 Pań, zatrudnionych do dnia dzisiejszego: Pani Krystyna Skulich, Pani Bożena Śmigielska, Pani Zofia Pieleszko, Pani Urszula Strukowicz, Pani Joanna Wnuk- Lipińska.

Po 25 latach istnienia, przedszkole w wyniku przeprowadzonego wśród Rodziców, dzieci i personelu konkursu na nazwę placówki, doczekało się przewagą głosów sympatycznej nazwy

„TĘCZA”.

Decyzją Rady Miasta Świnoujścia placówka otrzymała status przedszkola z oddziałami integracyjnymi. Pełna nazwa placówki brzmi:

Z  Oddziałami Integracyjnymi

„ Tęcza” w Świnoujściu

Obraz powstawania niesamowitego zjawiska – tęczy po burzy w wierszu „ Tęcza” opisała słynna pisarka tworząca dla dzieci Maria Konopnicka.

A kto ciebie śliczna tęczo,

siedmiobarwny pasie,

wymalował na tej chmurce

jakby na atłasie?

- Słoneczko mnie malowało

po deszczu, po burzy;

pożyczyło sobie farby

od tej polnej róży.

Pożyczyło sobie farby

od kwiatów z ogroda ;

malowało tęczę – na znak ;

że będzie pogoda.

Nazwa „ Tęcza” nadana placówce odzwierciedla siedmiobarwny pas tęczy widziany wyobraźnią autorki. Wiąże się z kolorowym, słonecznym wnętrzem naszego przedszkola, radosnym „ szczebiotem” dzieci, pogodnym uśmiechem wyrażającym zadowolenie dzieci i Rodziców.